Krzysztof Olszewski
Dyrektor Technologii i Architektury Oprogramowania
Fizyka informatyka
Z niewielkim ryzykiem pomyłki można powiedzieć, że przyszłością systemów informatycznych jest modułowość. To ryzyko jest tym mniejsze, im bardziej uświadomimy sobie, że modułowość jest obecna w IT od samego początku, ergo nie jest niczym nowym. Biblią, dekalogiem w inżynierii IT są reguły…
Integracjonista
Wspomagam ostatnio hobbystycznie pewien nieduży projekt IT, w trakcie prac mam wrażenie (i to już nie jest pierwszy raz), że zamiast skupić się na tworzeniu „klu” rozwiązania, większość czasu poświęcane jest na rozgryzanie szczegółów integracji z systemami z którymi trzeba się komunikować. Jak…
Kod naturalny
Przyglądając się ewolucji kodu źródłowego programów nie sposób nie odnieść wrażenia, że na przestrzeni lat staje się on bardziej naturalny. Naturalny w takim znaczeniu, że bardziej bliski naszemu, ludzkiemu sposobowi myślenia. Ale czy jest tak na pewno? Parafrazując klasyka „Wcale nie jestem…
LMAX
Prawie każdy szanujący się programista, otrzymując zadanie rozwiązania problemu przyjmowania i rozgłaszania asynchronicznych zdarzeń, pomyśli o wzorcu kolejki jako najprostszym i najoczywistszym rozwiązaniu. Zanim przejdziemy do dalszych rozważań w tym temacie, słowem wstępu, zastanówmy się co to…
NIH i LRTW
Dobrze znane i opisane dwa tytułowe „syndromy”, w pewnych sytuacjach okazują się być antywzorcami a w innych już nie koniecznie. Dualność ta jest wysoce zastanawiająca. Jak to możliwe? Od czego to zależy? Syndrom NIH (Not Invented Here) polega na zauważalnej niechęci w organizacjach do używania,…
Kolejność według wymagań
W ostatnich tygodniach uczestniczę w pracach zespołu analitycznego, którego zadaniem jest transformacja kodu biznesowego aplikacji z postaci skryptu transakcyjnego (transaction script) do postaci bardziej zgodnej z OOP. Od razu muszę zaznaczyć, że „transaction script” nie jest generalnie i zawsze…
Kodzik
Kiedy ktoś spoza środowiska programistów pyta mnie ile słów trzeba poznać, aby móc programować w jakimś języku, wiem, że gdy zgodnie z prawdą powiem, że jest ich kilkanaście lub niewiele więcej, wywołam u rozmówcy błędne wrażenie jakoby to programowanie było bardzo prostą profesją. Nie łatwo jest…
Aktualizacja
Pisałem kiedyś o wyższości funkcji nad wartościami skalarnymi. Od tamtego czasu stało się to moją, swoistą – nie zawaham się powiedzieć – obsesją. Wszędzie gdzie nie spojrzę, w każdym przejawie życia widzę, jak myślenie funkcyjne (szczególnie gdy dziedziną jest czas) daje ogromną przewagę w…
Myśl inaczej
Niezapomniany Steve Jobs – dla wielu, guru połączonego świata technologii, wzornictwa i marketingu – zaaprobował kiedyś tytułowe słowa, jako główny slogan reklamowy kampanii Apple’a. Dał tym świadectwo swojej filozofii życiowej i jednocześnie postawił drogowskaz dla wielu jego późniejszych…
Advent
Advent of Code (https://adventofcode.com) to ciekawa inicjatywa kalendarza adwentowego skierowanego do programistów. Podobnie jak w innych tego typu kalendarzach, codziennie, przez 24 dni, otwieramy kolejne „małe drzwiczki”. Wewnątrz znajdujemy do rozwiązania dwa zadania. Zaczynamy od prostych (w…
Złota zasada
Nawet gdyby czytać niezmiernie mało – co nie jest łatwe w dzisiejszych czasach – nie sposób w przyswajanych treściach, nie natknąć się na krótkie, zwięzłe zdania, pełniące rolę „złotych myśli”. I tak, w IT mamy: „dopiero sieć to komputer”, „moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące”,…
OOP in Action
Trudno dyskutowalna atrakcyjność stanu bycia programistą ma kilka przyczyn. Jedną z nich jest możliwość (a wręcz konieczność) ciągłego rozwoju. Świat pędzi coraz szybciej. Jego wzrastającą prędkość mocno stymulują wynalazki z dziedziny IT. Zawody takie jak analityk, programista czy architekt w IT…