Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wyzwaniem dla e-commerce i retail (omnichannel) jest optymalizacja pracy magazynu. Po to, by sprawnie i szybko obsłużyć klientów oczekujących na realizację zamówienia. Każdy element „podróży” zamówienia, które realizowane jest ostatecznie w postaci przesyłki z zawartością, może być wsparte przez system informatyczny do tego stworzony. Jak?

Najważniejsze: integracja

System WMS (Warehouse Management Software) to oprogramowanie do zarządzania magazynem, integralne z systemem ERP. Wykorzystywane jest do organizacji pracy i pełnego gospodarowania przestrzenią magazynową. Magazyny wysokiego składowania z poszerzoną logistyką czy centra logistyczne – to główne elementy back-office w e-commerce. Bez odpowiednio zagospodarowanego zaplecza, firmy mogą mieć problemy z wydajnością przyjmowania dostaw i wydawania zamówień. Najistotniejszą cechą systemu Streamsoft jest płynna wymiana danych pomiędzy WMS a ERP z integracją frontu sklepu, pozwalającą na odwzorowanie obiegu dokumentów – od zamówienia po list przewozowy.

Gdzie jest produkt?

Magazynowy system informatyczny zapewnia lepszą kontrolę stanów magazynowych – użytkownik programu WMS jest zawsze na bieżąco z ewidencją. Dzięki temu procesy takie jak, np. inwentaryzacja przebiega automatycznie, co w ostateczności minimalizuje ilość pomyłek. Obsługa kanału e-commerce + retail przez system WMS daje możliwość zlokalizowania towarów w rozlokowanych po kraju/Europie stockach magazynowych i sklepowych, zewnętrznych centrach logistycznych, czy zasobach danego producenta. Podczas zmian lokalizacji danego produktu, przerzucania towarów między jednostkami magazynowymi czy obsługi droppshippingu, WMS stanowi kluczową rolę w rzeczywistym rozmieszczeniu produktów z możliwością monitorowania ich przemieszczania.

Po nitce do kłębka

Struktura hali magazynowej, niezależnie od jej układu przestrzennego, dzielona jest na dowolne miejsca składowania pod względem właściwości lokalizacji, jak i towaru w nich składowanych (gabarytu, wagi czy struktury). Wszystko według potrzeb przedsiębiorstwa. Systemowa mapa magazynu zbudowana jest na podstawie wymiarów przestrzeni magazynowej i cech towaru, który się tam znajduje lub ma być ulokowany. Polega to na weryfikacji miejsc składowania (przez kody) oraz inteligentnym i dynamicznym dopasowywaniu produktów do lokalizacji na magazynie według wybranych parametrów (np. numer partii, referencja, termin przydatności, waga, ADR). System tworzy algorytmy rozkładu dostaw według zebranych wcześniej informacji (mapa magazynu, kody). Natomiast ścieżki kompletacyjne generowane przez system według ułożenia towaru, usprawniają pracownikom odnalezienie produktów, w celu zebrania zamówienia. Używa się do tego również kolektorów magazynowych.

Co do ostatniego etapu, jakim jest wysyłka zamówień, stworzony został panel dedykowany do weryfikacji przesyłek. System wspomaga sprawdzenie zamówienia z podglądem zdjęć i umożliwia wydruk dokumentów tj. faktura, paragon, wydanie zewnętrzne, etykieta kurierska. Wpływa to na zmniejszenie ilości zwrotów spowodowanych pomyłkami. System zapewnia także możliwość kontroli wagi przesyłki (żeby uniknąć dodatkowych opłat) i pomoże zaplanować wysyłkę paczek w integracji z firmami kurierskimi. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na zamówienie.

Razem czy osobno?

System WMS funkcjonuje jako osobne i niezależne narzędzie do zarządzania magazynem. Jednak jest w pełni zintegrowany z systemem ERP Streamsoft Verto. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogły ze sobą sprawnie współpracować – optymalizować prace magazynowe i procesy działalności firmy. Płynna wymiana informacji pomiędzy systemami zachodzi dzięki spójnej bazie danych, do której zaczytywane są informacje przez skanowanie kodów kreskowych. Służą do tego kolektory. Wsparcie systemu ERP przez WMS jest kluczowe w szybkiej obsłudze klientów oczekujących na zamówienie.

Automatyzacja wszystkich faz magazynowych: od przyjęcia, przez składowanie, kompletację, po wydanie jest kluczem do efektywnego zaopatrzenia i sprzedaży. Podsumowując, System WMS wspomaga procesy, tj.:

  • Koordynacja pracy
  • Łatwa identyfikacja towarów
  • Bieżąca kontrola nad zasobami w ramach rozliczania inwentaryzacji
  • Nadzór nad przepływem, przechowywaniem i alokacją towarów
  • Optymalizacja kosztów magazynowania

To wszystko, decyduje o sukcesie sprzedaży i szybkiej obsłudze zamówień.