Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Ostatnio sporo się słyszy o projekcie 500+ dla przedsiębiorców, ale w tym co mówią np. w TV trochę mało jest konkretu. Mogą Państwo uszczegółowić temat. Myślę, że może to interesować właścicieli wielu firm. Będę wdzięczny. – pyta Pan Robert

Od 1 stycznia 2020 r. znaczne grono przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z tzw. małego ZUS-u plus.

Co to jest Mały ZUS plus?

Przedsiębiorcy będą mogli płacić obniżone i liczone proporcjonalnie od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne. Szacunkowa ilość osób, które będę mogły skorzystać z tego rodzaju ulgi, wynosi ok. 320 tys., a przy tym w ich kieszeniach będzie zostawać nawet kilkaset złotych.

Projekt Mały ZUS plus jest poszerzeniem grupy przedsiębiorców mogących załapać się do grona osób korzystający z ulgi Małego ZUS wprowadzonego od 1 stycznia 2019 r. Do rządu wpływały liczne sygnały, aby rozszerzyć grono przedsiębiorców, którzy nie kwalifikowali się do ulgi oraz uzależnić wysokość składek od dochodu, gdyż lepiej odzwierciedla on sytuację finansową firmy.

Mały ZUS plus – kto skorzysta?

Z tego rodzaju ulgi nie skorzystają wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warunki polepszyły się w porównaniu do tych, które należało spełnić za rok 2018 aby od 1 stycznia 2019 r. móc skorzystać z Małego ZUS. Z Małego ZUS plus skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

  • osiągnęli roczny przychód za 2019 r. nie przekraczający 120.000 zł (poprzedni limit wynosił 63.000 zł),
  • prowadzili działalność gospodarczą od wielu lat – co najmniej 60 dni w poprzednim roku,
  • nie wykonują usług na rzecz byłego pracodawcy.

Obniżone składki będzie można opłacać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie, przedsiębiorcy będą mogli dobrowolnie skorzystać z ulgi po raz kolejny.

Termin przyjmowania zgłoszeń

Zgłoszenie o opłacaniu obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne będzie można składać do 31 stycznia 2020 r. Jest to dłuższy okres w porównaniu do Małego ZUS, który wchodził w życie z dniem 1-ego stycznia 2019 r., gdyż tam termin zgłoszeń był tylko do 8 stycznia. Spowodowało to wtedy, że wiele przedsiębiorców po prostu nie zdążyło złożyć zgłoszeń.