Justyna Olejniczak

Biuro Rachunkowe Justyna Olejniczak
Certyfikat księgowy nr 62874/2013

Justyna Olejniczak

Biuro Rachunkowe Justyna Olejniczak
Certyfikat księgowy nr 62874/2013

Jak wyglądać będzie opodatkowanie jeśli założę jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i gdzie będę zobowiązany je płacić jeśli mieszkam w Niemczech (mam tu zameldowanie tymczasowe)? Czy forma jednoosobowej działalności gospodarczej będzie w tym wypadku najtańsza opcją? – pyta Pan Przemysław

Panie Przemysławie jeżeli ma Pan miejsce zamieszkania w Niemczech, zgodnie z prawem tego państwa podlega Pan tam opodatkowaniu. Osiągając dochód z jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, zasady opodatkowania ustala się na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r.

Zgodnie z art. 7 w/w Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (a więc przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie – w Niemczech) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Niemczech), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce) poprzez położony tam zakład.  Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane także w drugim Państwie (w Polsce), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Zatem, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Niemczech prowadzi stale działalność gospodarczą w Polsce mając w Polsce taką stałą placówkę, będzie zobowiązana – niezależnie od niemieckich przepisów podatkowych – rozliczać się z podatku dochodowego w tym zakresie (tj. tylko z dochodów uzyskiwanych w Polsce – ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce) także w Polsce.

Ma Pan do wyboru kilka form opodatkowania w zależności od tego jakie obroty z tytułu działalności Pan przewiduje: zasady ogólne (podatek w wysokości 18% a po osiągnięciu dochodu 85.528 zł 32%), opodatkowanie podatkiem liniowym (całość dochodów 19%). W zależności od rodzaju wykonywanej działalności w pewnych przypadkach można wybrać jedną z ryczałtowych form opodatkowania.

Jeśli jest Pan zatrudniony w Niemczech na podstawie umowy o pracę i przedstawi Pan w terenowej jednostce ZUS poświadczony dokument A-1, nie podlega Pan wówczas pod system ubezpieczeń w Polsce co jest dodatkową korzyścią.