Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Dzień dobry, prowadzę autohandel. Wiem, że od 1 października obowiązuje już JPK po nowemu. Sporo o tym czytałem, ale nadal mam 2 wątpliwości, co nie wróży zbyt dobrze, bo pierwsze rozliczenie przede mną już koło 25.11… A więc, po pierwsze – nie do końca wiem, czy ten V7 to tylko inna wersja wcześniejszego JPK_VAT, czy muszę złożyć oba? Po drugie – wiem, że „moje” GTU to GTU_07, le to dotyczy sprzedaży, a co np. z wynajmem? Albo jeszcze innymi usługami, które świadczę? Co zrobić z tymi, których nie ma na liście? – pyta P. Janusz

Nowe zmiany w zakresie likwidacji deklaracji VAT-7, zastąpienie jej przez JPK_V7M i JPK_V7K oraz wprowadzenie oznaczeń GTU wraz z dodatkowymi oznaczeniami transakcji budzi obecnie wiele wątpliwości. Wielu przedsiębiorców zastanawia się:

  • Czy moje usługi podlegają pod oznaczenie GTU?
  • Jeśli tak, to pod jakie?
  • Co jeśli się pomylę i nie oznaczę GTU, a powinienem?

Temat jest bardzo “świeży” i z czasem na pewno będzie się rozjaśniał. Jednak każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i będący czynnym podatnikiem VAT musi się z nimi zmierzyć już od 1 października 2020r.

Zastąpienie deklaracji VAT-7 nowym JPK

Deklaracja VAT-7 i obecny plik JPK_VAT zostanie zastąpiony przez JPK_VAT7M oraz JPK_VAT7K. Będzie to jeden plik wysyłany do US, w którym będzie zawarta cześć deklaracyjna (obecnie dek. VAT-7) oraz część ewidencyjna (czyli obecnie wysyłany JPK_VAT).

GTU 07 w praktyce

W zadanym do nas pytaniu, przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie auto-handlu czyli dostawy pojazdów w rozumieniu przepisów. Tego rodzaju działalność podlega według nowych przepisów pod GTU 07. Co to oznacza w praktyce?

Każda wystawiona faktura sprzedaży dokumentująca dostawę pojazdu czy to na osobę fizyczną czy innego przedsiębiorcę powinna być oznaczana w nowych JPK_VAT7M lub JPK_VAT7K (w zależności od okresów rozliczeniowych przedsiębiorcy) kodem GTU 07.

Grupy GTU od 01 do 10 charakteryzują się dostawą towarów, czyli usługi wynajmu pojazdów nie będą musiały być oznaczane tym kodem GTU.

W przypadku tej branży, jeśli sprzedaż wystąpiłaby w procedurze marży to musimy pamiętać jeszcze o dodatkowym oznaczeniu MR_UZ, które zostało wprowadzone również od 1 października 2020r.

Co z usługami lub towarami, które nie są sklasyfikowane do żadnej grupy GTU?

Jeśli sprzedawany przez nas towaru lub świadczona usługa nie została przypisana do żadnej grupy GTU, to wystawioną fakturę nie oznaczamy w żaden sposób.