Zaczynam niebawem pracę w nowej firmie. Cieszę się, ale mam też mały problem. Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale nie chciałbym się chwalić tym przed nowym pracodawcą. Zbliża się termin moich wstępnych badań lekarskich i kompletnie nie wiem jak postąpić. Czy coś mi grozi, jeśli nie powiem lekarzowi medycyny pracy o tym orzeczeniu? Z góry dziękuję za pomoc! – pyta Pan Karol

Panie Karolu, zgodnie z obecnie panującymi przepisami pracownik nie jest objęty obowiązkiem poinformowania swojego pracodawcy o fakcie posiadania orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ma do tego prawo ale nie jest to konieczne. Zgodnie z art.22 § 2 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może dopytywać pracownika o dodatkowe informacje, m.in. stopień niepełnosprawności, ale podanie tych danych jest niezbędne do korzystania przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy.

Należy również się zastanowić czy na pewno opłaca nam się zataić fakt o posiadaniu orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przed swoim pracodawcą. Osoba posiadająca ww orzeczenie ma możliwość skorzystania z kilku przywilejów w swojej pracy, mianowicie:

  • krótszy czas pracy w zależności od stopnia niepełnosprawności
  • niewykonywanie obowiązków w porze nocnej
  • dodatkowa przerwa w pracy
  • dłuższy urlop wypoczynkowy
  • dodatkowe dni wolne

Jeśli natomiast chodzi o badania lekarskie to pracownik nie powinien zatajać faktu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności przed lekarzem. Ta informacja może być istotna dla lekarza medycyny pracy w związku z wydaniem orzeczenia o przeciwwskazaniach do pracy na wyznaczonym stanowisku. W niektórych przypadkach zatajenie faktu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności może być potraktowane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych a nawet karalne.