Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Niedawno pisaliśmy o coraz częściej spotykanych pozytywnych zmianach w podejściu pracodawców do rekrutacji. Solidny onboarding to duże wsparcie dla nowego pracownika. Nawet profesjonalne powitanie nie gwarantuje jednak utrzymania „świeżej” posady.

Czy istnieją niezawodne sposoby, które pomogą przekonać pracodawcę do przedłużenia umowy z nami? Jak pracować na ten sukces? Jeśli jesteś na etapie zadawania sobie tego typu pytań, koniecznie sprawdź o czym warto pamiętać! Aktualnie pracujesz na stałe? Przeczytaj i… zachowaj na przyszłość!

Pierwsze najważniejsze

Nie ma odrobiny przesady w starym jak świat stwierdzeniu, że pierwsze wrażenie ma znaczenie i nie da się go zrobić dwa razy. Składają się na nie zarówno Twoja prezencja, jak i podejście do obowiązków.
Po pierwsze więc, warto przed pierwszym przekroczeniem progu nowego biura porządnie się wyspać i… dzień wcześniej wyprasować odpowiedni outfit. Odpowiedni, czyli dostosowany do obowiązującego w firmie dress code’u (jeśli nie jest on spisany – warto wcześniej zaobserwować lub dopytać!). Do tego dużo się uśmiechaj i uważanie słuchaj, co mówią do Ciebie przełożeni i nowi koledzy. Super TIP wizerunkowy? Zabierz ze sobą powitalne czekoladki! 🙂

Po drugie, pamiętaj by od początku przejawiać inicjatywę. Nie chodzi oczywiście o tzw. „wymądrzanie się”, czy wtrącanie w absolutnie każdy temat, jaki jest poruszany. Jeśli jednak dyskutowana jest kwestia, na której rozwiązanie masz w głowie oryginalny pomysł, nie bój się mówić o tym na głos. Korzystaj z okazji, daj się poznać z jak najlepszej strony, przejawiaj inicjatywę. Super TIP? Nie pozwalaj sobie na bezczynne siedzenie! Jeśli chwilowo nie masz co robić, a czasem tak się zdarza na samym początku pracy, sam proponuj czym mógłbyś się zająć lub spytaj czy/jak możesz kogoś wesprzeć.

Taktyczny obserwator

W pierwszym okresie po rozpoczęciu pracy uważnie się wszystkiemu i wszystkim przyglądaj! Obserwuj zwyczaje, zasady i relacje panujące w nowym miejscu. Zwracaj uwagę na polecenia jakie otrzymujesz od przełożonych i wskazówki, jakie daje Ci zespół.

Nawet jeśli w Twojej ocenie jakieś procedury czy rozwiązania nie są do końca optymalne, bądź elastyczny i otwarty. Na ewentualną krytykę i propozycje zmian będzie czas później. Teraz nie komentuj za dużo, raczej słuchaj i daj innym oswoić się z Twoją osobą. Taka taktyka pomoże Ci nie tylko zyskać przychylność załogi, ale także przyśpieszy proces aklimatyzacji w nowym środowisku oraz pozwoli poznać obowiązki i nawyki poszczególnych członków zespołu, a także nieformalną hierarchię w grupie.

Super TIP? Zwróć szczególną uwagę na to ostatnie zagadnienie. Warto szybko wychwycić kto jaką nieoficjalną rolę pełni w danym zespole. Tzw. motywatorzy czy nieformalni przywódcy to tylko niektóre z typów. Im szybciej – przez obserwację – „połapiesz się” kto jest kim, tym prędzej poczujesz się pewniej i swobodniej w danej strukturze.

Terminy i ustalenia

Nawet najlepsza taktyka to za mało, jeśli na wstępie zawiedziesz zaufanie zespołu. Innymi słowy – już realizując pierwsze projekty musisz udowodnić, że poza optymizmem i otwartością, cechujesz się także szacunkiem do poczynionych ustaleń i potrafisz dotrzymać narzuconych terminów. Zespół ceni tych członków, którym może zaufać. Dotyczy to szczególnie działów, w których podstawą jest praca zespołowa, a od wyników i terminowości jednej osoby, uzależnione są możliwości drugiej i całego zespołu. Ktoś, kto zawodzi w kluczowych momentach szybko straci szacunek zarówno szefa, jak i współpracowników.

Super TIP? Nie jest najlepszym pomysłem tłumaczenie ewentualnej „obsuwy” koniecznością uczenia się mnóstwa nowych rzeczy związanych ze specyfiką stanowiska. Pamiętaj, że decydując się na zmianę pracy powinieneś być na taką sytuację przygotowany!

Proszę o uwagi!

Tak, proś o feedback! Wiele osób unika tego typu działania ze względu na obawę przed krytyką. Mija się to z celem. Im szybciej dowiesz się co w Twojej pracy – wg reszty zespołu – mogłoby podlegać zmianie lub poprawie, tym lepiej. Zyskasz więcej czasu na korekty.

Super TIP? W większości firm mile widziane jest także poproszenie przełożonego o feedback na temat swoich postępów. Podczas rozmowy w cztery oczy ma on szanse przekazać Ci swoje pierwsze spostrzeżenia na temat stylu Twojej pracy. Prosząc o takie spotkanie, najczęściej mniej więcej w połowie okresu próbnego, nie tylko zrobisz wrażenie osoby zaangażowanej, ale – przede wszystkim – dasz sobie wystarczająco dużo czasu na korektę ewentualnych negatywnych uwag przełożonego.