Mam pytanie odnośnie ponownego zatrudnienia tego samego pracownika. Czy jeśli moja firma zatrudniała kogoś na UOP na czas nieokreślony, umowa ta została rozwiązana na mocy porozumienia stron, a teraz ta sama osoba chce się ponownie u nas zatrudnić, mogę ją przyjąć na czas określony (max.33 m-ce i 3 umowy)? Dziękuję. – Pyta Pan Adam

Tak naprawdę nie ma przepisu, który zakazałby zatrudnienie na czas określony po zakończonej umowie na czas nieokreślony. Czyli tak, po umowie na czas nieokreślony, może być na czas określony, jeśli już wcześniej nie wyczerpano limitu 3/33 (np. umowa na czas nieokreślony była jedyną wcześniejszą umową).

Należałoby zwrócić uwagę, czy nie przekracza limitów związanych z umową na czas określony, tzw 3/33, czyli:

  • limit czasowy, tj. maksymalny czas trwania to 33 miesiące, łącznie dla wszystkich umów na czas określony, między tymi samymi stronami
  • limit ilościowy, tj. maksymalnie 3 umowy

I zgodnie z Art. 251. § 1. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

§ 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres, o którym mowa w § 1, lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

§ 41. Przepisów § 1 i 3 nie stosuje się w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zgodnie z art. 177 § 3.

§ 5. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.