Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Zmęczenie korporacyjnym kieratem, zobowiązania rodzinne, kłopoty zdrowotne… Powody przerw w wykonywaniu pracy bywają różne. Niezależnie od przyczyny, powrót na rynek pracy to najczęściej spore wyzwanie.

Jak więc pokierować swoimi działaniami, by z sukcesem odnowić karierę? Choć oczywiście jest to zależne od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju wykonywanego zawodu, to istnieje co najmniej kilka podstawowych kwestii, z którymi trzeba się uporać. Radzimy jak!

Luka w CV

Przy okazji powrotów zawsze pojawia się pytanie co z „dziurą w życiorysie”. Większość kandydatów bardzo przejmuje się jej obecnością i próbuje maskować sytuację lub liczy na to, że temat ten zostanie ominięty. Rekruterzy spotykają się nawet z sytuacją, w której ktoś „przedłuża” okresy zatrudnienia w poprzednich firmach, aby ukryć przerwę w zatrudnieniu. Cóż, papier przyjmie wszystko, ale to nic innego jak zwykłe oszustwo.  Równie często, gdy dochodzi do pytania o przerwę w pracy, ludzie reagują nerwowo i próbują na siłę się usprawiedliwiać czy nawet przepraszać. Headhunterzy przekonują natomiast, że to… zbędny trud.

Wystarczy pozostać szczerym i krótko wyjaśnić, co było powodem etatowej absencji. Jeśli to sytuacja osobista, nie musisz wdawać się w detale, lepiej opowiedz jakie działania podejmujesz, żeby zmienić swoje położenie na rynku pracy. Zaprezentuj się jako osoba, która ma aktywne podejście do rozwoju osobistego i stale poszerza swoją wiedzę branżową. Jeśli zaś powodem pauzy w pracy był np. wyjazd zagraniczny czy próba sił w oryginalnym zawodzie, to jesteś w tym lepszej sytuacji. Każde tego typu doświadczenie uczy czegoś nowego, poszerza Twój światopogląd i horyzonty. Zatem powinieneś to podkreślać podczas rozmowy! Wszyscy specjaliści z zakresu HR jak jeden mąż podkreślają: najgorzej odbierane są kłamstwo i zatajenie, tak naprawdę tylko one mogą permanentnie zdyskwalifikować Twoją kandydaturę.

Rozwój kompetencji

Kształcenie ustawiczne, nieustanny rozwój kompetencji i korzystanie z dodatkowych możliwości zatrudnienia. Brzmi jak slogan z ulotki szkoły dla dorosłych? Może, ale jeśli dłużej pozostajesz bez pracy, to naprawdę warto wpisać te hasła w swój kalendarz. Zdecydowanie „podniesie” to Twój obraz w oczach rekrutera. Korzystaj ze wszelkich dostępnych bezpłatnych szkoleń i kursów. Poszperaj w internecie, na pewno znajdziesz coś spójnego z Twoimi kompetencjami oraz oczekiwaniami. Może są jakieś dziury w Twoim wykształceniu? To jest najlepszy (i być może ostatni) moment na ich uzupełnienie. Gdy będziesz z powrotem „na etacie” zwyczajnie nie będziesz mieć czasu ani… sił.

Drodzy znajomi, szukam!

Choćbyś nie wiem jak bardzo się starał, w pojedynkę będzie Ci ciężko odświeżyć karierę w krótkim czasie i z dobrym efektem. Dlatego wykorzystaj broń, jaką jest… sieć kontaktów. Znajomi z byłej pracy, koledzy, rodzina. Poproś, by informowali Cię jeśli usłyszą o naborach na „Twój typ” stanowiska. To żaden wstyd, raczej jedna z lepszych dróg, by szybciej trafić na interesującą ofertę. Poza tym, nawet jeśli tym razem nikt nie poleci Ci niczego ciekawego, to odnowisz bazę swoich kontaktów. Dzięki temu w razie potrzeby nie będziesz musiał szukać ponownie. Przeciwnie, wystarczy jeden telefon, by podpytać np. o dostępne w danej chwili rekrutacje.

Doradca zawodowy

Jeśli masz poważniejszą wątpliwość dotyczącą ustalenia własnych potrzeb i oczekiwań związanych z planowanym powrotem na zawodową arenę, polecamy skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Pomoże on ustalić na nowo Twoje kompetencje, skompletować dokumenty aplikacyjne oraz „odświeżyć” ścieżkę kariery. Spotkania takie mogą być jedno lub wieloosobowe. W praktyce konsultacja indywidualna polega najczęściej na rozmowie z doradcą, który na podstawie testów kompetencji, dostosowuje plan działania pod Twoje potrzeby. Z kolei meeting grupowy opiera się na wymianie doświadczeń i opinii między osobami o podobnych „problemach”. Nie masz możliwości kontaktu z profesjonalistą ds. doradztwa zawodowego? Nic straconego. Pomocy możesz szukać także na kursach zawodowych, organizowanych np. przez Urząd Pracy.

TOP rada na koniec!

Jeśli, mimo aktywnych starań, nie możesz znaleźć pracy przez dłuższy czas, rozważ tzw. opcje przejściowe, np. umowę na zastępstwo. Teraz najważniejsza jest dla Ciebie możliwość ponownego wdrożenia się i rozwoju w wybranym kierunku, nie zaś „idealna kartoteka”.