Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Koniec starego i początek nowego roku to czas symboliczny, szczególnie jeśli chodzi o planowanie. Robimy masę postanowień i mamy nadzieję na daleko idące zmiany. Sprawdzamy jakie pytania dotyczące kariery naprawdę warto sobie zadać, nim wskazówki zegara przekroczą 24.

Nim ruszymy na podbój 2018, opłaca się przez chwilę skupić i podsumować rok bieżący. Co się udało, co nie? Co można zmienić i poprawić? Podpowiadamy jak działać, by kolejne 12 miesięcy pracy okazało się owocnym okresem.

Co było moim sukcesem w mijającym roku?

Niezależnie od tego czym się zajmujesz, warto wyznaczać sobie konkretne cele (w określonym horyzoncie czasowym), do których planujesz dążyć. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale też zwiększyć motywację i pomóc… rozliczyć samego siebie. Warto złapać za kartkę papieru i wypunktować swoje osiągi, zarówno te mniejsze, jak i te większe. Nic tak nie pomaga realnie zerknąć na to, co jest za tobą, a co nadal pozostaje nieosiągniętym. Takie jasne zestawienie ułatwia dalsze planowanie zadań.

Czy mam poczucie, że się rozwijam?

Czy brałem/am udział w szkoleniach, kursach, w spotkaniach branżowych? Czy miałem/am możliwość nabyć nowe umiejętności, śledziłem/am prasę branżową, oglądałem/am livestreamy? Czy nauczyłem/am się czegoś zupełnie nowego, czy przeciwnie – moja praca miała charakter czysto wykonawczy? Jeśli starałeś/aś się poszerzać swoją wiedzę i kompetencje, na pewno umiesz o stokroć więcej niż rok temu. Taka realna ocena własnych postępów jest testem na obiektywizm i oznaką dojrzałości.

Czy robiłem/am rzeczy, które sprawiały mi radość?

We wszelkich publikacjach powtarza się twierdzenie, że w pracy spędzamy łącznie ponad połowę swojego życia. Co więcej czas poświęcany na aktywność zawodową wciąż ulega wydłużeniu. Tak więc swoje zajęcie po prostu… warto lubić. Jeśli nawet nie skaczesz z radości na myśl o większości Twoich obowiązków, to odpowiedz sobie na pytanie czy jest chociaż jedna rzecz, którą lubisz lub uważasz za ważną – może to współpraca z Twoim zespołem, może poczucie, że robisz coś dobrego, albo że walczysz o coś ważnego? Jeśli masz „to” coś, dbaj o to, rozwijaj swoje zdolności w tym zakresie i nie daj sobie odebrać tej kompetencji.

Co chcę osiągnąć w nadchodzącym roku?

To – można powiedzieć – pytanie domykające „rozliczenia”. Biorąc pod uwagę wcześniejsze odpowiedzi, zastanów się jak ma wyglądać kolejny rok Twojego zawodowego życia. Uwaga! Tu nie chodzi o snucie nierealnych marzeń, miej na uwadze konkretność stawianych przed sobą celów. Nie masz pewności które z nich są realne, możliwe do spełnienia? Skonsultuj to! Z szefem, ze współpracownikami, z przyjacielem. Staraj się też przy każdym z nich zaplanować wytyczne nt. tego, co będziesz musiał/a konkretnie zrobić, by dany cel osiągnąć. Takie posumowanie warto korygować co roku.