Witam, działalność gospodarcza – przewóz okazjonalny osób na trasie: Polska-Austria oraz po Polsce. Bus do 9 osób z kierowcą. Licencja na przewóz po PL. Czy jest konieczność kasy fiskalnej? Czy obejmuje mnie limit do 20 tys. zł? Proszę o pomoc. – napisała Pani Justyna

Świadczenie usług transportu pasażerskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych za pomocą kasy fiskalnej.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się m.in. w przypadku:

  • świadczenia usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia.

W opisanej sytuacji nawet okazjonalny przewóz osób w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie obligował do zakupu kasy fiskalnej przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych.