Dzień dobry, prowadzę firmę jednoosobową i rozliczam się z Urzędem Skarbowym na zasadach karty podatkowej. Nie jestem płatnikiem VAT. Współpracuję z Booking.com i otrzymuję fakturę za prowizję. Zgodnie z informacją na fakturze rozliczam podatek. Proszę o informację w której rubryce deklaracji VAT-9M wpisuję kwotę prowizji. Czy jest to import usług poz 12 deklaracji? – pyta Pani Anna

Nabycie usługi pośrednictwa na booking.com jest importem usług, takie nabycie podlega kilku obowiązkom, dotyczy to również firm, niebędących czynnymi podatnikami VAT:

a) Składamy VAT-9M (w 2019 roku będzie to VAT-9M(8)), gdzie rozliczamy import usług: w pozycji: 12. Podstawa opodatkowania w zł (kwota prowizji), 13. Podatek należny w zł (kwota prowizji x 23%)
b) Import usług zobowiązuje do zarejestrowania firmy na VAT-UE (zgodnie z art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT), nie trzeba jednak składać informacji podsumowującej VAT-UE (zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT)