Sebastian Twardoch

Doradca Podatkowy nr 10958

Sebastian Twardoch

Doradca Podatkowy nr 10958

Mam pytanie i proszę o odpowiedź. Chcę otworzyć działalność i sprzedawać przez internet obuwie zakupione na terenie UE w Holandii. Problem polega na tym, iż nie dostanę faktury VAT tylko paragon. Towar pochodzi z firmowego sklepu. W tym kraju nie wystawiają FV w sklepach, nawet budowlańcom. Podstawą do rozliczeń z fiskusem u nich jest paragon.

Na początku, będąc na działalności, nie chcę być VAT-owcem. Moja sprzedaż na pewno nie przekroczy kwoty zwolnionej z podatku. Proszę mi powiedzieć jak mam się rozliczać i jak te paragony (dowody zakupu) wprowadzić do obiegu? Czy to trzeba na książkę wpisywać? Z góry dziękuję za odpowiedź – pisze Pani Jowita

W pierwszej kolejności pojawia się problem związany z podatkiem VAT, następnie z podatkiem PIT i prowadzoną podatkową księgą przychodów i rozchodów.

Z przedstawionej przez Pani informacji wynika, iż nie jest Pani zarejestrowana do celów podatku VAT (jako czynna bądź jako zwolniona z tego podatku). W rezultacie — w mojej ocenie — może Pani skorzystać z dobrodziejstw art. 10 ustawy o VAT. Stanowi on, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje, jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50 000 zł. Zatem jeżeli Pani nie przekroczy ww. kwoty, wówczas nie będzie Pani zobowiązana do wykazywania wartości nabytych kwot w deklaracjach podatkowych (mimo braku rejestracji do celów VAT). Jeżeli jednak przekroczyłaby Pani ww. kwotę, bądź zarejestrowałaby się Pani w US do celów VAT, jako podatnik zwolniony (dziś ma Pani ten status ustawowo), wówczas musiałaby Pani rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z Holandii. W przypadku statusu zwolnionego podatnika oznacza to konieczność zapłaty podatku VAT w oparciu o deklarację VAT-9M.

W przypadku podatku PIT oraz prowadzonej książki przychodów i rozchodów, niestety ustawodawca szczegółowo określił, kiedy paragony mogą być podstawą w kpir. Zgodnie z § 14 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, na podstawie paragonu księgować można takie wydatki, jak:

  • zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i BHP oraz materiałów biurowych.
  • wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa oraz olejów.

Zatem, jeżeli Pani wydatek nie dotyczy wymienionych powyżej zakupów – musi Pani postarać się  fakturę VAT. Alternatywnym rozwiązaniem jest, aby kupiła Pani rzeczy na podstawie umowy kupna sprzedaży (ze złożonymi podpisami).