Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Hej, jeden z moich pracowników złożył wniosek o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej, który teraz chce… wycofać. A ja zdębiałem i nie jestem pewien czy jest taka możliwość. Jedni podpowiadają, że tak. Drudzy, że absolutnie nie… Proszę o pomoc. Pozdrawiam! – Adam

Odpowiadając od razu na Pana pytanie, pracownik ma prawo wycofać w każdym momencie wniosek o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

Potwierdza to również ministerstwo na swojej rządowej stronie wiecejwportfelach.gov.pl w specjalnym Q&A (pytania i odpowiedzi) stworzonym w sprawach Nowego Ładu, który wszedł w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Każdy podatnik powinien zastanowić się przed podjęciem decyzji o wycofaniu oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej. Wycofanie jego spowoduje obowiązek comiesięcznego naliczania tej ulgi w wynagrodzeniu. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może się wydarzyć w trakcie roku podatkowego. Nawet zdarzenie losowe, które zmusi pracownika do zwolnienia lekarskiego, może spowodować, że jego dochody roczne nie zmieszczą się ostatecznie w widełkach ulgi dla klasy średniej, które wynoszą od 68.412 zł do 133.692 zł. To natomiast spowoduje konieczność dopłaty podatku w zeznaniu rocznym składanym za pełny rok podatkowy.

Więcej informacji na temat ulgi dla klasy średniej może Pan znaleźć w poniższym artykule:
https://portalwiedzy.streamsoft.pl/poradnik-przedsiebiorcy/zmiany-w-podatku-dochodowym-polski-lad/