Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Prowadzę działalność, oferujemy catering dla firm prywatnych, a więc nie bierzemy udziału w przetargach. Mimo to współpracownik powiedział mi , że będziemy musieli korzystać z e-faktur. Nie bardzo mam wiedzę w tym temacie – jak to działa, od kiedy musielibyśmy być gotowi? Mógłby Pan przybliżyć temat?
– Leon

Niezależnie od tego w jaki sposób obecnie rozlicza się przedsiębiorca, nie ma obowiązku korzystania z konkretnego rodzaju fizycznej postaci faktury. Podatnicy mają dowolność w tym zakresie, tzn. mogą wystawiać faktury dla swoich kontrahentów za pomocą specjalnie zakupionych programów do wystawiania faktur, ale również w wordzie czy excelu a nawet papierowo na gotowych drukach.

Krajowy system e-Faktur

Od 1 stycznia 2022 roku zostanie uruchomiony przez Ministerstwo Finansów, Krajowy system e-Faktur. Podatnik, za pomocą udostępnionych narzędzi, będzie mógł wystawić w tym systemie faktury ustrukturyzowane.

Obowiązek czy dobrowolność?

Początkowo, tzn. od 1 stycznia 2022 roku Krajowy system e-Faktur ma być dowolnością wystawiania faktur dla przedsiębiorców w tym systemie.

Jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązania to uzyska dodatkowe przywileje za korzystanie z systemu (np. zwrot VAT w ciągu 40 dni od dnia złożenia rozliczenia, wystawienie korekty in minus bez dodatkowej dokumentacji).

Natomiast jeśli Ministerstwo Finansów uzyska zgodę Komisji Europejskiej, to od 1 stycznia 2023 roku, Krajowy system e-Faktur miałby stać się obowiązkowy dla przedsiębiorców.