Moje pytanie jest w zasadzie krótkie, ale potrzebuję jasnej odpowiedzi, a słyszałem różne opinie. Otóż, czy wydatki związane z garażem mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Nawet jeśli auta używam nie tylko w firmie, ale też do celów osobistych? – napisał Pan Jerzy

Jeśli wydatki na garaż, związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, mają wpływ na uzyskanie przychodu lub zabezpieczenie/zachowanie jego źródła oraz nie są wyłączone z kosztów podatkowych, to tak, są one wtedy kosztem uzyskania przychodu. Proszę pamiętać o zasadzie, jeśli garaż dotyczy samochodu osobowego, który jest wprowadzony w środki trwałe firmy i służy do celów mieszanych, koszty za garaż rozliczymy analogicznie, jak koszty samochodu, czyli od 2019 roku, 75% stanowi koszt, a pozostałe 25% nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Stanowisko o wydatki na samochód, również potwierdza otwarty katalog w ustawie o VAT art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy, a wydatki na garaż, niewątpliwie dotyczą użytkowanego samochodu.

Podstawa prawna: art. 23 ust. 1 pkt 46a i ust. 3b ustawy o PIT, art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT