Witam. Prowadzę 1-os. działalność lekarską, jestem zwolniony z vat. Czy po otrzymaniu faktury zaliczkowej za 100% wpłaty na poczet przyszłego szkolenia muszę wymagać od sprzedawcy faktury końcowej po odbytym szkoleniu? Czy mogę fakturę zaliczkową zaliczyć do kosztów w KPiR w miesiącu jej otrzymania? Czy dopiero rozliczam to w kosztach fakturą końcową z datą jej wystawienia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam – Mateusz

W przypadku zapłaty za fakturę zaliczkową pełną wartość za zakupioną usługę, nie powinna być wystawiana faktura końcowa, gdyż rozlicza ona już całą zapłatę. Fakturę końcową otrzymalibyśmy tylko w przypadku, gdyby została nierozliczona część płatności. Co do ujęcia faktury zaliczkowej na 100% wartość w kosztach podatkowych: nie mamy zakazu o rozliczenie ich w momencie wpłaconych zaliczek, jednak w praktyce rozliczamy je w momencie wykonania usługi. Dlaczego? Zaliczkę można zawsze zwrócić, na przykład w przypadku, gdy jednak nie dojdzie do szkolenia.

Podstawa prawna: 1. art. 106b ust. 1 pkt 4 oraz art. 106f ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 3122. art. 106f ust. 3, art. 106f ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.