Dzień dobry, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w branży budowlanej. Pracuję głównie na terenie Francji. Mam pytanie – czy mimo nieprzekroczenia limitu 200 tys./ rok, powinienem zgłosić się do VAT-UE? Będę wdzięczny za radę! – Marek

Bardzo duże grono osób mających fach budowlany w ręku, postanowiło szukać kontraktów, zleceń poza terytorium Polski. Czynnikiem, który się do tego przyczynia, są zdecydowanie większe stawki niż w Polsce. Osoby, które zdecydowały się na świadczenie usług budowlanych poza Polską, muszą pamiętać, gdzie są opodatkowane takie usługi.

Usługi budowlane – miejsce świadczenia usług

godnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Idąc dalej, zgodnie z art. 2 ust. 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Mając powyższe na uwadze, podatnik świadczący usługi budowlane za granicą nie ma obowiązku rejestracji do VAT oraz VAT-UE w Polsce. Świadczenie usług budowlanych poza terytorium kraju nie obejmuje również zwolnienie podmiotowe z VAT na podstawie art. 113 ust 1 i 9 ustawy o VAT. Przedsiębiorca, który przekroczy kwotę 200 tys. zł przychodu uzyskanych ze świadczenia powyższych usług, nadal nie będzie miał obowiązku rejestracji do VAT w Polsce. Wynika to definicji sprzedaży określonej w ustawie o VAT.